25 lip 2013

Syrop miętowy

   Przedwczoraj kuzynka wspomniała mi o syropie  miętowym, a że na mojej działeczce rośnie właśnie mięta, postanowiłam i ja popracować chwilę nad wytworzeniem takowego syropku. 
   Syrop wykonany w domku jest przepyszny w smaku i co najważniejsze naturalny, przez co kolorem odbiega od syropu kupnego. Można to zauważyć na pierwszy rzut oka- zabarwienie. Syrop domowy ma słomkowy kolor i nie jest wściekle zielony jak ten kupny.

Do jego wykonania potrzeba:
  • kilkanaście dużych gałązek  świeżej mięty,
  • 2 i 1/2 szklanki cukru,
  • 1 i 1/2 szklanki wody.

Świeżo ściętą miętę opłukać w wodzie i pozostawić do wyschnięcia. Z 1 i 1/2 szklanki cukru oraz wody ugotować syrop. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, i woda będzie wrzała dodać należy miętę, którą uprzednio należy potarmosić w dłoniach- dla wzmocnienia aromatu. Garnek w którym będzie się gotowała mięta należy przykryć. Zawartość gotować na dość silnym ogniu ok 5 minut. Po tym czasie, garnek zestawić z ognia i pozostawić na ok. 24 h pod przykryciem. W następnym dniu, przed ponownym zagotowaniem, miętę porządnie wyciskamy, a sok filtrujemy przez sitko. Sok miętowy ponownie zagotowujemy i dodajemy pozostałą część cukru (1 szklanka). Gdy sok zacznie wrzeć, zmniejszamy ognień i gotujemy 3-5 minut.
Gorący syrop przelewamy do uprzednio wyparzonych i ciepłych butelek. Mocno zakręcamy i odstawiamy do góry dnem.

Tak przygotowany syrop z powodzeniem można dodawać do herbaty, czy też lemoniad bądź deserów, a nawet kawy.

AKCJA:

6 komentarzy:

  1. syrop musi być pyszny, mam tylko pytanie odnośnie tego cukru, czy nie ma błędu?
    2 i 1/2 szklanki cukru,
    1 i 1/2 szklanki cukru.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ojej, dzięki za wyłapanie błędu :)ma być 1 i 1/2 szklanki wody oczywiście. Poprawka naniesiona.
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Robiłem i pyszny..! dziękuje za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Po co marnować cukier? Cukier dodaje się do gotowego, przecedzonego już naparu, syrop zagotowuje się, przelewa do naczyń (słoiczków lub buteleczek) i pasteryzuje. Pani przepis sprawia, że część cukru wyrzuca się z łodygami mięty, nie jest to ekonomiczne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może i racja. Jeśli szkoda tego cukru, można odciśniętą miętę, drobno poszatkować i dodać do masy serowej, i użyć jej jako nadzienia do pierogów. Wtedy nic się nie marnuje ;)

      Usuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz ślad po swojej wizycie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...